Wtorek, 19 września 2017. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Podziel się:

Podziel się:

SZKOŁA BEZ GRANIC, CZYLI UKRAIŃSCY UCZNIOWIE Z WIZYTĄ W POZEZDRZU

Pierwszy tydzień września w Szkole Podstawowej w Pozezdrzu był niezwykły, a to za sprawą niezwykłych gości - uczniów z Ukrainy. To pierwsza wizyta, która jest początkiem współpracy między polską i ukraińską szkołą.

W pierwszym tygodniu września Szkoła Podstawowa w Pozezdrzu gościła grupę uczniów, która wraz z opiekunami przyjechała z miejscowości Verba na Ukrainie. Kilkudniowa wizyta studyjna w Pozezdrzy to początek współpracy i wymiany doświadczeń między Szkołą Podstawową w Pozezdrzu a Szkołą Ogólnokształcącą I-III stopnia w Verbie.
Dzieci i młodzież z Ukrainy na czas wizyty stali się członkami polskich rodzin. Podczas wizyty w szkole wspólnie z polskimi uczniami wzięli udział w lekcjach języka polskiego i matematyki. Pobyt w Polsce umiliło im zwiedzanie Giżycka, a także rejs statkiem, podczas którego mogli podziwiać piękno mazurskiej przyrody. W Stręgielku spotkali się z nietypowymi gośćmi- członkami Ukraińskiego Klubu Motocyklowego. Polsko-ukraińska grupa odwiedziła także Zespół Szkół w Bartoszycach z ukraińskim językiem nauczania, gdzie przywitano ich programem artystycznym. 8 września był ostatnim dniem Wizyty Studyjnej. Delegacja z Ukrainy spędziła go w Pozezdrzu, gdzie odbywały się Dożynki Diecezjalne. Wzięli udział w mszy świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura i wspólnie z polskimi przyjaciółmi obserwowali wydarzenia towarzyszące. Na scenie ukraińskie dzieci zaprezentowały obecnym na święcie plonów swój niezwykły talent muzyczny. W piątkowy wieczór nadszedł czas pożegnania. Przy jednym stole, w rodzinnej atmosferze usiedli uczniowie, opiekunowie, rodzice i grono pedagogiczne. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pozezdrzu, Joanna Soćko, podsumowała pierwszą wizytę uczniów i nauczycieli z Verby. Podziękowała osobom, bez których nie doszłoby do tego spotkania: polskim rodzinom, które pod swoje troskliwe skrzydła przyjęły ukraińską młodzież; uczniom, którzy życzliwie opiekowali się swoimi kolegami; nauczycielom-pani Wiktorii Petiuk i Dariuszowi Domańskiemu za poświęcony czas i całodzienną opiekę nad uczniami oraz wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji Wizyty Studyjnej delegacji z Ukrainy i czuwali nad prawidłowym jej przebiegiem. Wójt Gminy Pozezdrze, Bohdan Mohyła, również oficjalnie pożegnał gości i podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację pobytu gości z Ukrainy. Głos zabrała również Dyrektor Szkoły Ogólnokształcącej w Verbie - pani Kamila Kotwińska, która dziękowała za życzliwe przyjęcie i wspólnie spędzony czas. Wszystkim wystąpieniom towarzyszyły niezwykłe emocje, ale jedno jest pewne: to dopiero początek współpracy. Na początek 2018 roku planowana jest rewizyta, podczas której młodzież z Pozezdrza odwiedzi szkołę w Verbie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Tr oraz opublikowany na portalu Pozezdrze: Ukraińscy uczniowie odwiedzili Pozezdrze
Oceń artykuł:

(0)