Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Przerwanki: wieś ze śluzą i bunkrami

2011-05-01 16:00:00 (ost. akt: 2011-04-30 23:02:25)

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Przerwanki (niem. Przerwanken) wieś letniskowa położona w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Założona w 1544 roku. Koło wsi czynna śluza z 1910 roku.

Śluza jest jednokomorowa, murowana z cegły, z drewnianymi wrotami otwieranymi mechanizmem napędzanym ręcznie. Długość 25m, szer. 4m. różnica poziomów wody ok.1m. Łączy jezioro Gołdapiwo z rzeką Sapina i dalej z jeziorami: Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel i Święcajty.

Wieś leży przy północno - zachodnim brzegu jeziora Gołdapiwo. Na północ od wsi dwa mniejsze jeziora: Pozezdrze i Wilkus. Dojazd z Węgorzewa i Giżycka drogą 63 przez Pozezdrze. Z Giżycka można też jechać drogą 63 do Sołdan i tam skręcić na Kruklanki.

Koło Przerwanek, w rejonie wsi Jasieńczyk znajdują się tereny wpisane do centralnego rejestru terenów uzdrowiskowych Polski ze względu na lecznicze walory powietrza. Obszary gdzie płynie Sapina zostały uznane jako biocentra tj. jako obszary najmniej przekształcone pod względem przyrodniczym.

W 1915 r. na froncie od Ogonek do Przerwanek i Wyłud wybudowano 9 punktów oporu piechoty. Nie zniszczony punkt zlokalizowany jest w rejonie wsi Przerwanki


oprac. ih


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages