Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Za nami festiwal smaków, kolorów i kultur

2015-12-08 11:29:15 (ost. akt: 2015-12-08 13:25:38)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

28 listopada 2015 roku odbył się ostatni wieczór VI edycji Festiwalu Lokalnych Smaków Gminy Pozezdrze .Tematyczne Wieczory Kulturowe -Wieczór Ukraiński pod patronatem Wójta Gminy Pozezdrze Bohdana Mohyły i patronatam medialnym Radia Olsztyn, rozpoczął się minutą ciszy ku czci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie.

. Igor Huła zadeklamował wiersz „Żołnierz walczący w Dąbasie „.Trio „Obri” z Węgorzewa w składzie Igor Huła , Jerzy Karkut i Roman Barniak, zaśpiewali pieśń „Spotkała nas wiosna nie w tym miejscu co trzeba”. Gdy zabrzmiały ostatnie słowa pieśni pani Małgorzata Dadura dyrektor Zespołu Szkół w Pozezdrzu przywitała wszystkich przybyłych gości .

Wacław Kryk przybliżył widowni kulturę ukraińską , natomiast Józef Niwiński powiedział kilka słów o swoich rzeźbach i jak promuje nasz region poza granicami kraju . Pani Anna Kaziul-Żegarska opowiedziała o wystawie obrazów grupy „Igrek” pracującej pod opieką Ewy Roch z Węgorzewa . Sponsorzy otrzymali podziękowania i pierniki upieczone na warsztatach organizowanych przez SKM „Dziewczyny znad Sapiny”. Na scenę wyszli oczekiwani goście - Zespół Tańca Ludowego Czeremosz pracującego pod kierownictwem choreografa Włodzimierza Deneki . Zaprezentowano taniec powitalny „Hopak” i wiele innych .

Po tańcach słuchaliśmy pieśni Trio „Obri” jedną z nich był pieśń „ Izmaił”. I znowu witamy Czeremosz w tańcu „Kozaczok” i „Węgorzewskie zabawy”. Młodzież i dzieci tańcem oczarowują publiczność . Brawa nie ustają a duma rozpiera wszystkie piersi . My w powiecie Wegorzewskim mamy się czym pochwalić . Program artystyczny zakończył się dwiema piosenkami w wykonaniu Romana Barniaka „Koło księżyca” i „Dziewczęce skrzypce”. Wszystkim artystom Stowarzyszenie Kobiet Mazurskich „Dziewczyny znad Sapiny” serdecznie dziękuje.

Po części artystycznej głos zabrali Wójt Gminy Pozezdrze Bohdan Mohyła , Barbara Dawcewicz Prezes LDG9 i LDR oraz Teresa Petiuk Radna Powiatu Węgorzewskiego. W wypowiedziach padło wiele ciepłych słów pod adresem Stowarzyszenia Kobiet Mazurskich „Dziewczyny znad Sapiny” Wystawa eksponatów muzealnych i wypożyczonych od mieszkańców gminy Pozezdrze i z powiatu Węgorzewskiego, uświetniła całe wydarzenie.

Ważnym elementem były stoiska z rękodziełem pań ze Stowarzyszenia , Ewy Woźniak z Węgorzewa i Józefa Niewińskiego z Kruklanek. Panie ze Stowarzyszenia przygotowały pyszne potrawy ; chołodeć , hreczanyki , kiełbasa domowa , kołacz, krokiety z kapustą i grzybami, sałatka Lwowska , sałatka Ukraińska , słonina , talerz wędlin , werenyki z kapustą , werenyki z kaszą gryczaną i twarogiem ,werenyki z ziemniakami i serem, ziemniaki po Ukraińsku. Panie stanęły na wysokości zadania , było smacznie jak u babci, czyli smaki i zapachy przywołane z dawnych tradycji . Wielokulturowość gminy nie jest dla nas problemem , umiemy dążyć do wspólnej integracji.

Wieczór Ukraiński jak i pozostałe wieczory należał do niezwykle udanych . Ostatni wieczór odwiedziło nas 265 osób . Wszyscy członkowie Stowarzyszenia są dumni z naszej koleżanki Doroty Dereweckiej , która w wolontariacie zorganizowała i przeprowadziła akcję DKMS wspólnie przeciw białaczce . Hasło „ I ty możesz uratować komuś życie” jest pięknym przesłaniem do wszystkich ludzi .

Stowarzyszenie Kobiet Mazurskich „Dziewczyny znad Sapiny” dziękuje wszystkim darczyńcom ; Maciejowi Zmitrowicz , Elżbiecie Serafinowicz-Kombel , Tadeusz Jędrzejewski , Małgorzacie Dimitrewskiej , Grażynie Kaznowskiej , Barbarze Dawcewicz , Marlenie i Krzysztofowi Stakun, Ewie Ostrowskiej , Barbarze Grądwald , Irenie Pyśk , Katarzynie Kochan , Urszuli Anuszkiewicz , Sylwi Stankiewicz oraz sponsorom : PSS Społem Węgorzewo , Rzeźnia Stanisław Siniuk , Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie , Krystynie Żołondek , Oldze Hul , Aleksandrze Kamienieckiej . Jak również dziękujemy naszym fotografom Tadeuszowi Jędrzejewskiemu , Piotrowi Żołondek, Robertowi Dadura , Stanisławowi Gałeckiemu.

Zarząd Stowarzyszenia Kobiet Mazurskich „Dziewczyny znad Sapiny” serdecznie dziękuje wszystkim członkom Stowarzyszenia i osobom zaprzyjaźnionym za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w przygotowania i przeprowadzenie VI Festiwalu Lokalnych Smaków Gminy Pozezdrze Tematyczne Wieczory Kulturowe .

Projekt dofinansowano ze środków Programy „Działaj Lokalnie IX”Polsko-Amerykanskiej Fundacji , Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny , Gminy Pozezdrze i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.
(Halina Półkośnik)

Zapraszamy do galerii:


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Magda #1878809 | 217.99.*.* 10 gru 2015 23:33

  No tak obciach całkowity. Co za bełkot w tekście. Dąbas - jak można tak napisać z takim błędem i tekst umieścić na stronie gazety. Wstyd. A co to są werenyki bo wydawało mi się że powinno być warenyki. Co za poziom, co za wstyd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tp #1877971 | 46.169.*.* 9 gru 2015 23:14

  Jak zwykle wspaniała "mazurska" tradycja. Pogratulować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Iwanoczek #1877133 | 217.99.*.* 8 gru 2015 23:53

  A dlaczego na zdjęciach nie ma obrazów grupy Igrek wymienionej w tekście. Ukraińskie zdjęcia tylko są. Tu też jest Polska chyba jeszcze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. z Dąbasa #1877132 | 217.99.*.* 8 gru 2015 23:51

   Na pewno do cholery nie Dąbas, naucz się redaktorko nazw geograficznych. Fstyd.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages