Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie bez Pozezdrza

2014-11-12 15:38:57 (ost. akt: 2014-11-12 15:44:01)
Sesja Rady Gminy w Pozezdrzu (zdjęcie archiwalne)

Sesja Rady Gminy w Pozezdrzu (zdjęcie archiwalne)

Autor zdjęcia: Emilia Fedusio

W środę, 5 listopada, w Giżycku odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Pozezdrzańscy radni gminni, choć także reprezentują obszar WJM, nie byli jednak zainteresowani.

Dość szybka zmiana „frontu”: jeszcze w marcu 2013 r. Rada Gminy Pozezdrze podjęła uchwałę w sprawie współdziałania z gminami obszaru Wielkich Jezior Mazurskich (WJM). Krok drugi: 17 lutego tego roku pozezdrzańscy radni podjęli kolejną uchwałę — w sprawie konsultacji z mieszkańcami gminy na temat dokumentu „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 — Strategia”. 15 października powstał projekt uchwały „w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Gminy Pozezdrze” do stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Cel był szczytny. Jaki właściwie?

Prace nad dokumentem
trwały dwa lat

— Dwanaście samorządów podjęło uchwały o wspólnym działaniu w zakresie opracowania Zintegrowanego Programu Zrównoważonego Rozwoju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich — wyjaśnia wójt gminy Pozezdrze Marzenna Supranowicz. — Rozpoczęły prace, aby przygotować wspólną strategię dla obszarów swoich gmin czyli dokument, w którym zapisano szereg inwestycji i działań ważnych dla każdej z gmin w przyszłej, unijnej perspektywie finansowej. Inwestycje i działania zapisane w strategii będą miały zagwarantowane środki finansowe na ich realizację. Strategia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 jest częścią Strategii Województwa Warmińsko–Mazurskiego na lata 2014–2020. Prace nad tym dokumentem trwały ponad dwa lata.

Wymieńmy inwestycje, które Gmina Pozezdrze wpisała do strategii: rozbudowa systemu odprowadzania ścieków wraz z uporządkowaniem gospodarki wodnej w Gminie Pozezdrze – Przerwanki, Wyłudy (wartość całkowita: 8 mln zł), uporządkowanie gospodarki wodnej na terenie gminy Pozezdrze (3,5 mln zł), budowa 180 przydomowych oczyszczalni ścieków (2,7 mln zł), uporządkowanie Sapiny (555 tys. zł), budowa plaży nad jeziorem Pozezdrze (1 mln zł), budowa plaży nad Darginem (350 tys. zł), cyfryzacja szkół (150 tys. zł). Gminy z obszaru WJM uznały, że do działania i zarządzania projektami zapisanymi w strategii utworzenie stowarzyszenia jest niezbędne (stąd podjęte stosowne uchwały).

Supranowicz: niestety,
polityka górą

Plan misternie „wydziergany” dla Pozezdrza runął podczas sesji rady gminy 27 października. Głosowanie nad projektem uchwały o woli przystąpienia do stowarzyszenia… zdjęto z porządku obrad. Za „wyrzuceniem” uchwały z sesyjnego porządku głosowali radni: Jarosław Melnik, Bohdan Mohyła, Mirosław Cudowski, Paweł Roch, Elżbieta Pietrak, Katarzyna Nowacka, Renata Podpirka i Franciszek Urbanowicz. Jak to tłumaczą?
—Kadencja właśnie dobiega końca, po co zostawiać taki bagaż przyszłym radnym? Niech w przyszłości sami podejmą decyzję — mówi Mirosław Cudowski.
Pytany o to, czy niepodjęcie uchwały „intencyjnej” nie przekreśli szans Pozezdrza na wejście do stowarzyszenia, Cudowski odpowiada:
—Tego dokładnie nie wiem. Ale dodam, że nikt nie tłumaczył nam, na czym ta współpraca gmin WJM ma polegać, jakie to pociągnie skutki (obciążenia) finansowe. Niby pani wójt zapewniała, że żadne. Ale patrząc na rozbudowaną administrację stowarzyszenia można mieć wątpliwości (obsługa, biuro itd.). A przecież wszyscy szukamy oszczędności, prawda?

Nic o nas bez nas?

Kto był za podjęciem uchwały? Radni: Józef Zalewski, Małgorzata Dąbrowska, Danuta Kruszko, Marian Kaczorowski i Bronisław Wasiak. Przewodnicząca rady Barbara Ginkowska wstrzymała się od głosu. 5 listopada odbyło się zebranie założycielskie stowarzyszenia, gmina Pozezdrze nie będzie jego członkiem.
— Tracimy kontrolę nad wdrażaniem strategii, a decyzje podejmowane przez samorządy nie będą z nami konsultowane — mówi Marzenna Supranowicz. — Gmina traci wiarygodność jako partner we współpracy z innymi… Żałuję, że raz jeszcze w tej kadencji przeważyły decyzje polityczne, a nie dobro gminy i zdrowy rozsądek.
(as)
Przeczytaj zanim wpiszesz komentarz!
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na wegorzewo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. borecki 12 #1595850 | 46.113.*.* 4 gru 2014 15:24

  Czytam komentarze i moje zdziwienie jest ogromne. Stowarzyszenie które jest przedmiotem dyskusji to kolejny twór (pośrednik) między Marszałkiem a Gminą. Obecnie istnieją co najmniej dwaj pośrednicy: L.G.R i L.G.D. Wygląda na to, że do każdej strategi będziemy tworzyli nowe grupy działania, nowe biura, nowe składki które zapłaci podatnik i tak bez końca. A można było z powyżej podanymi stowarzyszeniami ( pośrednikami) rozwinąć współpracę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do sołtysa #1547504 | 31.135.*.* 14 lis 2014 22:44

  Ku wyjasnieniu, zrobilaby kanalize, drugi etap, a pozostale inwestycje to tylko dlatego,ze zostala przyparta do muru. Powtarzam, bo soltys zdaje sie czyta i rozumie tak jak chce, protokoly z sesji nie klamia, tylko moze czytac za duzo, a dla niektorych to juz problem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sołtys #1547416 | 83.31.*.* 14 lis 2014 21:54

  a Gibraltar rozgromi Niemców

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. hmm #1547289 | 31.175.*.* 14 lis 2014 21:02

  Węgorzewskie wróble ćwierkają, że Nowacki wygra w pierwszej turze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sołtys #1547207 | 83.31.*.* 14 lis 2014 20:23

  -do wszystkich- to dobrze ze wójtowa w ulotce przypomina o niektórych ,tych osiągnięciach .Ile więcej mogła by zrobić gdyby radni nie głosowali politycznie i to jest ten hamulec naszego Pozezdrza

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages